Polski

ESPERANTO…

… to język stworzony dla ułatwienia kontaktów międzynarodowych. Język, w którym możesz swobodnie się wyrażać. Język z prostą, fonetyczną wymową. Jego słowa możesz rozpoznać dzięki znajomości innych języków. Możesz w nim tworzyć nowe słowa dzięki genialnemu systemowi słowotwórczemu. W ten sposób nie jest konieczna nauka wielu różnych słów.

Język, którego podstawą jest idea, że wszystkie języki i kultury są równowartościowe oraz że różnorodność kulturowa na świecie jest ważna dla zrównoważonego rozwoju. Język, którego każdy jest się w stanie nauczyć i który nikogo nie faworyzuje.

Język, dzięki któremu możesz bezpośrednio kontaktować się ze zwykłymi i niezwykłymi ludźmi na całym świecie. Możesz używać go w podróży lub podczas międzynarodowych spotkań w wielu krajach na całym świecie. W ich trakcie możesz uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych, pokazach filmów, koncertach, tańcach i wspólnym śpiewaniu, ale także w prelekcjach i wycieczkach, dzięki którym lepiej poznasz lokalną kulturę. Możesz odnaleźć literaturę w języku esperanto, która została przetłumaczona z mniej znanych języków, np. islandzkie sagi, opowiadania chińskiego pisarza Lusina albo komiksy. A co myślisz o autorach, którzy piszą oryginalnie w esperanto?

Esperanto naprawdę jest językiem wymian kulturowych!

 

Interesujące? Czy potrzebujesz więcej informacji na temat esperanta?

Krajowa organizacja esperancka: www.esperanto.pl

ul. Andersa 37/59a

PL-00-159 Warszawa

pea@esperanto.pl

 

Jak nauczyć się esperanta?

Esperanta możesz nauczyć się z podręcznika, na kursie stacjonarnym lub korespondencyjnym, przez internet, a także przez aplikację na Twoim smartfonie.

Informacje:

www.lernu.net

www.duolingo.com

albo w krajowej organizacji esperanckiej.

 

Internacia Esperanto Instituto

Międzynarodowy Instytut Esperanta stawia sobie za cel:

  • Wspieranie nauczania języka esperanto, między innymi metodą bezpośrednią Andrea Cseha, który razem z Julią Isbrücker w 1930 założył Instytut i jest znany dzięki swojej unikalnej metodzie nauczania esperanta.
  • Informowanie o esperancie i kulturze esperanckiej, między innymi organizując seminaria na temat literatury esperanckiej. Instytut dysponuje sporą biblioteką esperancką, a także sam wydaje książki w tym języku.
  • Organizowanie spotkań i kursów, które stymulują użycie esperanta przez osoby, które uczą się języka.
  • Stymulowanie korzystania z nowych technologii i językoznawstwa komputerowego w odniesieniu do esperanta.

Międzynarodowy Instytut Esperanta (Internacia Esperanto-Instituto, IEI) jest fundacją niekomercyjną z siedzibą w Hadze (Holandia), przy Riouwstraat 172.

www.iei.fontoj.net

tel. +31 (0)70 3556677

iesperanto@versatel.nl